•                                                     LAZER TEDAVİSİNİN ZARARLARI
 
Son zamanlarda gözlüklerini atıp şık bir görünüme sahip olmak isteyenlerin en çok başvurdukları yöntem: Lazerle göz çizdirme operasyonları bir diğer adıyla Lasik göz operasyonu…

Lazerle göz çizdirme operasyonları oldukça güvenilir yöntemler olarak bilinir. Tabi ki her tıbbı operasyon gibi Lazerle göz çizdirme ameliyatlarının da yan etkileri ve riskleri bulunmaktadır.

Lazerli göz operasyonlarında gözün en hassas organlarından biri olan kornea çizilerek alındığından dolayı gözün bazı bölümleri korumasız kalarak dış etkenlere karşı korumasız kalmaktadır. Bu süreç içerisinde ameliyat olduğunuz ortam steril değilse veyahut bir aksilikten dolayı gözünüz mikroplara veya bakterilere açık hale gelirse gözünüz enfeksiyon kapacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için güvenilir yerlerde ameliyat olmanız ve ameliyattan sonra oldukça dikkatlı olmanız gerekmektedir.

Lazerli göz çizdirme ameliyatlarının bir başka riski gözün arkasında dekolman’a sebep olabilecek küçük deliklerin ihmal edilmesidir. Operasyonu yapan hekim öncelikle ameliyat olacak kişinin göz bebeğini büyüterek, iç kısmına bakıp delik olup olmadığını kontrol ederek, varsa ergon lazerle bu delikleri kapatır. Eğer bu aşama ihmal ile geçer yada atlanırsa olası bir durum hastanın gözünü çok daha kötü süreçlere itecektir.

Lazerli göz operasyonları yaptırılırken önceliğin “fiyat” değil, öncelik “operasyonun yapılacağı ortamın oldukca steril olması ve yapacak hekimin alanında uzmanlaşmış bir hekim diye nitelendirilebilmesi” olmalıdır. Sağlık ve hijyen her zaman paradan daha önemlidir.

Lazerli göz operasyonu olmadan önce bu konular hakkında bilgi toplamanız, öncelikle bir araştırma yapıp bilgi edindikten sonra ameliyat için karar almanız yararınıza olacaktır...
 

Lazerle Göz Ameliyatının Zararları:

Lazerle göz ameliyatının faydası ortadadır. Hastalar gözlük yada lens kullanmaktan kurtulup daha net görmeye başlarlar. Fakat acaba göz sağlığı için zararları var mıdır? Bakın bir başka göz doktoru olan Doktor Bilgihan lazerle göz ameliyatının yapılışını ve zararlarını nasıl anlatıyor.

Korneanın en üst bölümünde epitel adını verdiğimiz, kalınlığı yaklaşık 50 mikron olan ve kendini yenilediği için laser öncesinde kaldırılması gereken bir tabaka mevcuttur. Lasik yönteminde mikrokeratom adı verilen cihazlar kullanılarak korneadan 120-130 mikron kalınlığındaki bir tabaka kaldırılıyor. Bu cihazlar daha inceyeayarlandıklarında korneayı parçalıyor ve zarar veriyor. Yani Lasik uygulanırken epitelin altındaki 70-80 mikron kalınlığında bir parça istenilmediği halde kaldırılmakta ve bu işlem sırasında korneadaki duyu sinirlerinin çok büyük bölümü de kesiliyor.”

Lasik cerrahisinde sinir liflerinin kesilmesi nedeniyle hastanın ameliyat sonrasını ağrısız geçirdiğini, ancak kesilen sinirlerin zamaniçinde tamamen iyileşmediğini belirten Prof. Dr. Bilgihan, bu hastaların önemli bir bölümünde en hafifi göz kuruluğu olmak üzere pekçok şikayetlerin açığa çıktığını kaydetti.

Lasik’in, en korkulan yan etkilerinden birinin, ameliyat sonrası geç dönemlerde ortaya çıkan kornea erimesi (ektazi) olduğunu ifade eden Bilgihan, şunları söyledi:

Bu, hastayı kornea nakline götürür ve yüksek dereceli miyoplara uygulandığında daha sık gözlenir. Sebebi tam olarak açıklanmamakla birlikte, konfokal mikroskop ile yapılan incelemeler Lasik uygulanan hastaların kornea hücrelerinde özellikle de laser yapılmış olan bölgelerde yüzde 40′a varan oranlarda azalma olduğunu açığa çıkartmıştır. Korneasında erime gelişen hastaların görme seviyeleri zaman içinde azalmakta ve gözlük numaraları giderek yükselmektedir. Bunun yanında yapılan klinik araştırmalarda, Lasik sonrasında hastalardaki gece görme şikayetlerinin ve kontrast görme azalmasının diğer yöntemlere göre daha fazla olduğu da belirlenmiştir.netten alıntıdır....
                                                                         ARSLAN OPTİK

Aktif Ziyaretçi : 2 | Bügün Tekil : 51
Arslan Optik - Sivasta Gözlükte Bir Numara Sivas Merkez
Telif Hakkı Arslan Optik'e Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
Toplam Ziyaret : 418339